Najczęstsze objawy usterek w samochodach. Na co warto zwrócić uwagę?

Chociaż nowoczesne samochody są wyposażone w szereg systemów informujących kierowcę o usterkach, to jednak nie wszystkie z nich są wyświetlane na desce rozdzielczej pojazdu. Oto objawy, które mogą wskazywać na defekty różnych układów i części samochodowych! Każdy samochód prędzej czy później zacznie się psuć. W przypadku lepszych modeli czas jazdy bez usterek jest, oczywiście, dłuższy niż w przypadku tych niższej klasy. Każdy kierowca powinien jednak wiedzieć, czym objawiają się usterki samochodu. Szybkie wykrycie problemu pozwala w jego łatwiejszym i tańszym zlikwidowaniu.

Dziwne odgłosy podczas jazdy

To jeden z często pojawiających się objawów zwiastujących różne usterki. W takim przypadku przyczyną mogą być między innymi:

  • uszkodzony pasek klinowy
  • zużyte rolki
  • awaria układu klimatyzacji
  • usterka pompy cieczy chłodzącej
  • problemy ze wspomaganiem układu kierowniczego
  • zużyte panewki
  • awaria alternatora

Dymienie z układu wydechowego

Uwagę kierowcy powinien zwrócić w tym przypadku dym inny niż zwykle, na przykład w kolorze czarnym, białym albo niebieskim. Biały dym sygnalizuje zbyt małą ilość płynu chłodniczego. Kolor czarny to problemy z układem wtryskowym. Z kolei ten niebieski to zwykle objaw mocnego zużycia silnika lub jego uszkodzenia.

Ściąganie samochodu na boki

To głównie kwestia nieodpowiedniego wyważenia kół pojazdu, dlatego konieczna jest zbieżność, ale również to objaw zużycia tulejek lub usterek sworzni wahacza. Podobne symptomy mogą dawać awarie hamulców.

Problemy z uruchomieniem silnika

W takim przypadku problemem są głównie układy paliwowy albo zapłonowy. Często trudno samodzielnie zdiagnozować dokładną przyczynę takich usterek, dlatego warto wybrać wtedy dobry serwis samochodowy, na przykład Serwis Forda w Katowicachpzservice.pl gdzie klienci mogą skorzystać z kompleksowej diagnostyki i napraw.

Przegrzewanie się, blokowanie hamulców

To najczęściej kwestia uszkodzonych albo nadmiernie zużytych zacisków hamulcowych albo prowadników zacisku.

Za wysokie obroty silnika

Gdy obroty są zbyt wysokie na biegu jałowym, może to świadczyć o problemach z silnikiem albo innymi elementami, które z nim współpracują. Bardzo często okazuje się, że przyczyną są usterki czujników. Nieprawidłowe obroty mogą towarzyszyć także nieszczelnemu układowi dolotowemu, usterkom silniczka krokowego połączonego z przepustnicą. Jeżeli zatem pojawiają się niepokojące objawy związane z samochodem, warto zdecydować się na wizytę w serwisie, gdzie jego pracownicy będą mogli odnaleźć rzeczywistą przyczynę usterki.