Piękno drewna bez kłopotliwego montażu? Wybierz drewniane panele warstwowe

Drewniane podłogi bardzo często kojarzą się z wymagającym montażem. Teraz jednak w sprzedaży można znaleźć także panele drewniane, które dzięki swojej warstwowej konstrukcji oraz specjalnemu systemowi z piórem i wpustem są bardzo proste w układaniu! Wybór właściwej podłogi powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak również funkcjonalnością. Do dyspozycji jest szeroka gama materiałów, wśród których od wielu lat dużym powodzeniem cieszy się naturalne drewno.

Drewniane panele warstwowe

Panele zwykle kojarzą się z tymi laminowanymi, które wykonane są z materiałów drewnopochodnych z nadrukiem drewna. W sprzedaży można jednak znaleźć także takie panele, których wierzchnia warstwa wykonana jest z drewna naturalnego. Są to panele warstwowe, które zbudowane są z dwóch lub trzech ułożonych na sobie naprzemiennie warstw materiałów. Warstwowe panele drewniane z wierzchu wykończone są szlachetnym gatunkiem drewna rodzimego albo egzotycznego, na przykład dębem, bukiem, iroko. Spodnie warstwy najczęściej wykonuje się z tańszego drewna gatunków iglastych.

Zalety paneli warstwowych z drewna naturalnego:

  • pozwalają na wprowadzenie do wnętrz piękna naturalnego drewna
  • wykazują wysoką odporność na czynniki zewnętrzne
  • są mniej podatne na wypaczenie
  • są szybkie i łatwe w układaniu – także bez potrzeby stosowania kleju
  • nadają się do użytkowania od razu po ułożeniu – dotyczy paneli już wykończonych lakierem, olejem, woskiem
  • mogą być poddawane renowacji, na przykład przez cyklinowanie

Układanie podłogi z paneli warstwowych

Najprostsze w układaniu są podłogi drewniane z paneli wyposażonych w specjalny system click, który składa się z pióra i wpustu. Wtedy kolejne panele wsuwa się w siebie nawzajem. Taka podłoga nie wymaga klejenia, dlatego prace przebiegają wtedy znacznie łatwiej i szybciej. Większość producentów fabrycznie wykańcza panele, dlatego nie trzeba robić tego po ich ułożeniu. Stosowane są wtedy lakiery, oleje i wosk do podłogi drewnianej. Warto jednak wskazać, że powłoki te z czasem ścierają się, dlatego trzeba nałożyć je ponownie. Gdy kupowane są panele Bielsko-Biała to jedno z wielu miast, w którym można zamówić także dodatkową usługę montażu. Wiele firm oferuje ją w przystępnej cenie przy zakupie materiałów podłogowych, dlatego można wtedy skorzystać z pomocy specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w układaniu podłóg drewnianych. Podsumowując, podłoga z naturalnego drewna nie musi być skomplikowana w wykonaniu. Dzięki panelom warstwowym można cieszyć się pięknem drewna w każdym wnętrzu!