Produkcja kół zębatych – tu ważna jest precyzja

Koła zębate to elementy wchodzące w skład przekładni zębatych. Za ich pomocą możliwa jest praca wielu różnych maszyn i urządzeń. Aby jednak koła zębate mogły spełnić swoją rolę, muszą być wykonane z naciskiem na precyzję. Proste w swojej budowie koła zębate są jednymi z najczęściej stosowanych elementów mechanizmów. Można zobaczyć je między innymi w sprzęgłach zębatych, pompach zębatych, a także innego rodzaju sprzętach, które stosują przekładnie zębate. Za pomocą kół zębatych możliwe jest zatem działanie wielu typów urządzeń. Należy jednak pamiętać, że jedynie wtedy, gdy będą one wykonane z naciskiem na właściwą dokładność, będą mogły zapewniać odpowiednie parametry pracy.

Produkcja kół zębatych – różne metody

Produkcja kół zębatych odbywa się różnymi metodami. Są one zależne przede wszystkim od kształtu zębów, a także od rodzaju materiału, z którego wytwarzane są koła zębate. Zakłady produkcyjne stosują między innymi:

  • frezowanie, na przykład frezowanie z użyciem frezów modułowych krążkowych, frezów ślimakowych stożkowych, walcowych lub globoidalnych albo frezów palcowych
  • przeciąganie
  • struganie
  • obróbka elektroerozyjna – WEDM
  • dłutowanie, na przykład dłutowanie metodą Maaga czy metodą Fellowsa
  • wtryskiwanie – metoda wykorzystywana przy produkcji kół zębatych z tworzyw sztucznych

Dobór odpowiedniej metody ma kluczowe znaczenie dla precyzji koła zębatego. Tylko wtedy, gdy jego zęby będą posiadały odpowiednie wymiary, element ten będzie mógł prawidłowo spełnić swoją rolę.

Materiały stosowane do produkcji kół zębatych

W zależności od konkretnego przeznaczenia koła zębate muszą spełniać odpowiednie wymogi wytrzymałościowe. W tym celu konieczne jest dobranie właściwych materiałów. Najczęściej koła zębate produkowane są z metalu, na przykład ze stali. W użyciu znajdują się również koła wykonane z tworzyw sztucznych. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama gotowych kół zębatych o szerokim przeznaczeniu, lecz firmy zajmujące się ich produkcją mogą wykonać także elementy na indywidualne zamówienie.